BINCHOTAN - KRALJ UGLJENA
Jeste li već čuli za Binchotan? To je posebna vrsta drvenog ugljena koja se proizvodi u Japanu te se smatra “zlatnim ugljenom”. On se ne proizvodi u velikim količinama i jedan je od najskupljih - ali zasluženo. Zašto? Saznajte u nastavku teksta.
Jeste li već čuli za Binchotan? To je posebna vrsta drvenog ugljena koja se proizvodi u Japanu te se smatra “zlatnim ugljenom”. On se ne proizvodi u velikim količinama i jedan je od najskupljih - ali zasluženo. Zašto? Saznajte u nastavku teksta.
Binchotan ugljen izrađuje se od cijelih grana drveta.
OD KUDA BINCHOTAN?
Binchotan drveni ugljen isključivo je japanski ugljen!
On se značajno razlikuje od europskog drvenog ugljena jer se proizvodi potpuno drugačijim postupkom koji nije usporediv s europskom proizvodnjom. Binchotan, također poznat kao Binchozumi, visokokvalitetni je drveni ugljen i spada u kategoriju aktivnog ugljena.
Proizvodi se prema tradicionalnoj japanskoj metodi: peći su mnogo niže od onih koje se obično koriste za proizvodnju ugljena, a temperatura u njima je iznimno visoka (između 1350 i 1650 stupnjeva Celzijusa), a sama proizvodnja duga - svi ovi faktori čine Binchotan iznimnim!
Još jedan razlog, zašto je ovaj ugljen tako poseban, vrsta je drva koja se koristi za njegovu proizvodnju. Za japansku originalnu varijantu, Kishu Binchotan, koristi se posebno rijetko drvo - koje se ne reže u potpunosti, već se uzimaju samo pojedine grane s drveta kako bi stablo moglo i dalje uspješno rasti.
Drveni ugljen Woody proizvodi se tehnikom koja svoju inspiraciju pronalazi u Bincotanu (na slici je Bincotan.)
PAZI SE “BINCHOTANa”
Kao i kod svih proizvoda, ni Binchotan drveni ugljen nije zaobišlo “kopiranje”.
Najčešće dolazi do zablude da su originalni Kishu Binchotan i White Charcoal Binchotan isto - no, nisu!
White Charcoal uglavnom se proizvodi u Indoneziji, a umjesto posebnog drva iz Japana, koristi se jeftinije domaće drvo. Još jedna velika razlika je u temperaturi karbonizacije. Tijekom proizvodnje White Charcoala, temperatura je samo oko 1000 stupnjeva Celzijusa.
Razlika je očita i u cijeni. Originalni Kishu Binchotan smatra se najskupljim ugljenom na svijetu. U prosjeku, 3 kg originala košta oko 60 eura, dok White Charcoal košta oko 20 eura.
Unatoč tome, White Charcoal ima izvrsne karakteristike: bez dima je, bez prskanja, pruža izuzetnu toplinu i dugo traje. Bez sumnje, to je dobar ugljen, ali ipak nije Binchotan.
Bincotan ugljen hrani daje iznimno ukusnu aromu.
VIŠE OD OBIČNOG UGLJENA - za što ga još koristiti?
1. Aktivni ugljen poznat je po svojoj sposobnosti da apsorbira štetne tvari, a Binchotan, kao aktivni ugljen, može biti izvrstan za filtriranje vode ili za kuhanje.
2. Binchotan regulira vlažnost zraka u zatvorenom prostoru, kako zimi tako i ljeti. Jedna japanska smjernica kaže: 150 kg visokokvalitetnog Kishu Binchotan na 100 m2 stambenog prostora.
3. Binchotan također pomaže u zaštiti od termita.
4. Binchotan pomaže i protiv elektromagnetskog zračenja te privlači štetne elektromagnetske valove. Možete Binchotan postaviti pored pisača, računala, Wi-Fi rutera, televizora...
ISPLATI LI SE KUPITI BINCHOTAN?
Da, barem jednom u životu jer je to zaista poseban drveni ugljen. No pripazite, ako je jeftin - nije Binchotan.
Japanski drveni ugljen gori ravnomjerno i dugo.