BBQ u snijegu
Snijeg svud’ pada, zvona zvone, a vani roštilj peče ukusne zalogajčiće. Mislili ste da roštiljanje zimi ne može biti ugodno i zabavno iskustvo? Može, uz Big Green Egg svakog je puta! Njegove Vam značajke omogućuju da bezbrižno sjedite u svom domu na toplom, družite se i opuštate, dok on sigurno i efikasno peče Vašu hranu. Hajmo na BBQ u snijegu i pogledajmo koja nam obilježja ovog keramičkog kamado roštilja to omogućuju!
BBQ u snijegu s Big Green Egg keramičkim kamadom.
NASA KERAMIKA I NENADMAŠIVA CIRKULACIJA ZRAKA
Tako je, NASA, a ne naša – iako je i to 😊
Više smo puta pisali o posebnoj keramici koja je korištena za svaki Egg koji se proizvodi, a iznimno smo na nju i ponosni.
Naime, keramiku, koja je korištena za izradu BGE kamada, koristi i NASA za svoje letjelice zbog toga što je iznimno čvrsta i izdržljiva. Ona u suradnji s odličnim dizajnom kamada i njegova poklopca omogućuje izvrsnu cirkulaciju zraka unutar njega i odličnu toplinsku izolaciju.
Za razliku od drugih kamado roštilja, Green Egg keramika izdržava temperature do 700 °C i taj Vam podatak može osigurati da kamado radi pod svim vremenskim uvjetima – podnosi visoke temperature, a isto tako može držati toplinu u sebi i kada je vani minus.
Usporedbu keramike BGE roštilja i keramike drugih proizvođača možete pročitati u tekstu Kamado roštilj.
Big Green Egg: izvrsna cirkulacija zraka i nenadmašiva keramika.
KAKO PEĆI ROŠTILJ ZIMI?
Ako se sada pitate kako je ipak moguće peći roštilj vani dok pada snijeg, otkrit ćemo Vam cijeli, vrlo jednostavan proces:
Vi u kući, a roštilj odrađuje svoje i to je to.
Naravno, neke radnje ipak ostaju na Vama: hranu pripremite unaprijed, zapalite ugljen u Eggu, dodajte potrebne dodatke ovisno o tehnici kuhanja, stavite hranu u roštilj i „trk“ u kuću.
Budući da se radi o BGE kamado roštilju, tj. roštilju s „poklopcem“ na kojem možete precizno namjestiti temperaturu, nema potrebe da stojite pred roštiljem i čekate da se hrana ispeče.
Vi sjedite u kući i povremeno provjerite kako teče proces – sve ovisno o tome što želite kuhati.
+ ako Vam je potrebna inspiracija, na kraju Vas bloga čeka jedan pravi zimski recept – a mi svakako preporučujemo neki tehnike Low&Slow.
BGE je izdržljiv, a na keramiku privatni korisnici dobivaju doživotnu garanciju
Moram li za zimski BBQ imati vrt?
Ne!
Jednako će dobri biti i terasa i balkon.
Ovisno o veličini prostora i količini ljudi za koje redovito pripremate hranu, odabrat ćete svoj model roštilja – od Minija do 2XLargea – te je svaki od njih siguran za korištenje i u vrtu i na terasi i na balkonu (prostor, ipak, svakako mora biti vanjski jer se radi o roštilju na drveni ugljen).
Ako se sada brinete oko mogućeg dima koji bi mogao nastati prilikom pečenja i smetati Vama i Vašim susjedima, i za to imamo rješenje – birajte bezdimni ugljen.
Postoji li takvo što? Da!
Sve saznajte u članku Roštiljanje na balkonu bez neugodnih mirisa, jer bezdimni je ekološki ugljen zaista must have za ugodno iskustvo roštiljanja.
Manji modeli Egga idealni su i za balkon i za terasu.
PAHULJICE NA BIG GREEN EGGU
…mu ne smetaju.
Izdržljivost keramike Egga zaista je nenadmašiva, a kao što ga za vrijeme pečenja ne smeta hladnoća, isto ga tako neće smetati niti tada kada ga ne koristite.
Ako je on pokriven (primjerice navlakom) ili spremljen pod krov, trajat će bez problema – zauvijek.
Uvijek preporučujemo da ga se ne ostavlja bez zaklona, no ne trebate se mučiti s njim i tražiti prostor za njega u dnevnom boravku – dovoljan će biti vanjski zaklon od direktnog padanja kiše i drugih oborina.
BGE možete zaštititi Egg Coverom – sigurno i udobno.
LOW & SLOW RECEPT
Gladni? Isprobajte Low & Slow tehniku kuhanja.
Ime joj već sve govori: sporo kuhanje pri niskoj konstantnoj temperaturi.
Ova tehnika zahtijeva puno strpljenja, ali vrlo malo truda zahvaljujući Eggu.
Kako krenuti?
Kao i inače, napunite svoj Egg ugljenom i zapalite ga. Nakon što se keramika zagrije i vatra se uspostavi (oko 10 minuta), zatvorite kupolu. Zatim, kada temperatura bude približna željenoj, dodajte ConvEGGtor i Stainless Steel Grid i dopustite da se kamado ponovo zagrije na željenu temperaturu. Nakon toga ćete se poigrati propušnim vratima i dimnjakom na kupoli kako bi uspostavili željenu temperaturu – kada to odradite, stavite hranu u Egg (zbog otvaranja i dodavanja posuđa, temperatura će pasti, no dopustite joj da se vrati, pa po potrebi ponovo prilagodite otvore). Kada se hrana počela peći, ne otvarajte roštilj prečesto već mu dopustite da sam odradi sve za što je tu.
Potrebna Vam je pomoć za regulaciju temperature?
Zavirite OVDJE.
Low and slow tehnika kuhanja idealna je za duge zimske dane.
JUNEĆI GULAŠ
SASTOJCI:
600 g junetine
400 g mladih krumpira
300 g mrkve
100 g celera
5 rajčica
2 srebrena luka
½ crvene čili papričice
4 češnja češnjaka
4 grančice ružmarina
6 grančica majčine dušice
1 staklenka kapulica (320 g)
4 žlice suncokretova ulja
2 lovorova lista
1 žlica crvene paprike u prahu
750 ml crnog vina
krumpirov škrob ili kukuruzni škrob (opcionalno)
6 grančica peršina
Juneći gulaš u BGE Dutch Ovenu izvrstan je zimski ručak.
priprema
1. Zapalite ugljen u Big Green Eggu i zagrijte ga na 180 °C zajedno s rešetkom od nehrđajućeg čelika. Zatim pripremite sve sastojke: narežite junetinu na male kocke od 3 x 3 cm. Operite mlade krumpire i posušite ih. Ogulite mrkve i celer te ih narežite na kocke od otprilike 1,5 cm. Rajčice prerežite na četvrtine, a luk ogulite i sitno nasjeckajte. Češnjak također ogulite i sitno nasjeckajte. Uklonite peteljku i sjemenke iz čili papričice te sitno nasjeckajte meso. Ocijedite kapulice.
2. Stavite Cast Iron Dutch Oven na rešetku, zatvorite poklopac EGG-a i zagrijavajte lonac otprilike 5 minuta, a zatim u njega dodajte suncokretovo ulje pa i njega zagrijte.
3. Dodajte u Dutch Oven meso, krumpire, mrkve, celer, rajčice, luk, čili papričicu i češnjak, pa zatvorite poklopac EGG-a. Pecite meso otprilike 10 minuta povremeno miješajući, sve dok ne poprimi boju sa svih strana.
4. Zatim dodajte crvenu papriku u prahu, kapulice, ružmarin, majčinu dušicu i lovor, zatvorite poklopac i ostavite otprilike 1 minutu.
5. Dodajte crno vino i, po potrebi, dodajte još vode kako bi svi sastojci bili dobro potopljeni tekućinom. Zatvorite poklopac EGG-a i snizite temperaturu kamada na otprilike 100 °C. Pustite da juneći gulaš lagano kuha otprilike 3 sata dok meso ne omekša.
6. Nakon 3 sata maknite Dutch Oven s rešetke. Ako je tekućina previše rijetka, zgusnite je pastom od krumpirovog ili kukuruznog škroba. Na kraju posolite i popaprite gulaš po ukusu.
7. Otrgnite listove peršina s grančica i sitno ih nasjeckajte. Posipajte gulaš peršinom.